پنجمین پیش نشست چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با عنوان "آینده سلامت در کشور با محوریت مرجعیت علمی" برگزار شد.
1393-11-15
پنجمین پیش نشست چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با عنوان "آینده سلامت در کشور با محوریت مرجعیت علمی" برگزار شد.

     پنجمین پیش نشست چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با عنوان "آینده سلامت در کشور با محوریت مرجعیت علمی" و با همکاری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، پژوهشکده مطالعات آینده و پژوهشکده غدد درون ریز در تاریخ 15 بهمن­ ماه 1393 با حضور اساتید و صاحبنظران حوزه سلامت و جمعی از دانشجویان و علاقمندان برگزار شد.   

       در ابتدای پیش نشست، دکتر عباسعلی زالی، معاون هماهنگی و نظارت فرآیندی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، گزارشی از ماموریت­ها و اقدامات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را ارائه کردند. در این زمینه ایشان، توسعه، تحقیق و نظریه ­پردازی، گفتمان سازی در باب پیشرفت اسلامی ایرانی و طراحی و تدوین الگوی اسلامی ایرانی را از اهداف سه گانه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برشمردند؛ سپس به تعریف الگو از دیدگاه رهبر انقلاب پرداختند. دکتر زالی در این نشست تخصصی، به تشریح فعالیت­ های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از جمله امور اندیشکده‌ها، راه‌اندازی شبکه صاحب‌نظران، تقسیم کار ملی، تاسیس دبیرخانه حوزوی مرکز، تشکیل حلقه‌ها و کانون‌های تفکر ویژه جوانان، شورای تلفیق و هماهنگی، برگزاری کنفرانس‌های سالانه، برگزاری سلسله نشست‌های اندیشه‌ورزی، شناسایی و معرفی استعدادهای درخشان کشور و برگزاری جلسات تبادل نظر با مدیران ارشد کشور پرداختند.

       ایشان همچنین ایجاد فضای گفتمانی پیرامون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، انتشار خبرنامه، برگزاری کنگره پیشگامان پیشرفت، چاپ و انتشار کتب پیشرفت و تهیه اسناد پشتیبان مرکز را از دیگر فعالیت­ های مرکز در حوزه گفتمان سازی برشمردند.

      دکتر زالی برگزاری کنفرانس ­های سالانه را مهمترین فعالیت مرکز دانسته که با هدف توسعه تفکر، تحقیق و نظریه‌پردازی، مشارکت نخبگانی، هم­ افزایی علمی برگزار می شود. همچنین افزودند: جلسه امروز نیز که با حضور پزشکان عالی رتبه، صاحبنظران بخش سلامت و سایر علاقه مندان تشکیل شده، یکی از پیش ­نشست ­های چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت محسوب می­ شود که با هدف زمینه­ سازی فکری و جلب مشارکت نخبگان حوزه سلامت در راستای اهداف کنفرانس اصلی برگزار می­ شود. در پایان دکتر زالی اساتید، صاحب­نظران و دانشجویان حوزه سلامت را به ارائه مقاله و مشارکت در کنفرانس چهارم که در اردیبهشت 94 برگزار می­ شود، دعوت کرد.

      در ادامه دکتر فریدون عزیزی، معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی ایران و رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم، با بیان مفاهیم کلی علم و فناوری به تشریح چشم انداز مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت پرداخت و خاطر نشان کرد که ایران به خاطر برخوردار بودن از پژوهشگران و متخصصان برجسته در عرصه های بین المللی از قدرت علمی و ظرفیت­ های بیشماری برخوردار است که این ظرفیت­ ها باید در مسیر درست هدایت و رهبری شود تا علاوه بر کسب مرجعیت علمی در سطح بین المللی، بتواند از فرصت­ های پیش ­رو در جهت پیشرفت حوزه های مختلف علمی در سطح کشور نیز بهره­ مند شود.

       سپس دکتر قناعتی رئیس گروه آینده نگری مرکز تحقیقات استراتژیک به ایراد سخنرانی با موضوع فناوری­ های نوین و مرجعیت علمی پرداختند. ایشان برخورداری از آخرین فناوری روز در زمینه پزشکی و استفاده صحیح از آن را در راستای بهبود امر سلامت در جامعه ضروری دانستند.

      در ادامه، دکتر محسن بهرامی رئیس پژوهشکده مطالعات آینده و استاد دانشگاه صنعتی امیر کبیر سخنرانی خود را با موضوع ملاحظات آینده نگرانه برای دستیابی به مرجعیت علمی ایراد نمودند. ایشان بر لزوم تقویت مطالعات و تحقیقات بین رشته ­ای در کشور، همکاری پژوهشگران عرصه ­های مختلف از جمله علوم انسانی و جامعه شناسی، رشته­ های مهندسی،­ پزشکی و... با هدف نوآوری و کسب مرجعیت علمی تاکید کردند. در پایان میزگردی با حضور همه اعضای نشست برگزار شد که شرکت کننده­ گان به طرح پرسش و پاسخ و تبادل نظر در خصوص مباحث مطرح شده در پیش نشست پرداختند.

لازم به ذکر است که چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در 30 و 31 اردیبهشت 1394 برگزار خواهد شد.