مراسم افتتاحیه پیش همایش « پیشرفت ایران؛ گذشته، حال و آینده»
1393-09-26
مراسم افتتاحیه پیش همایش « پیشرفت ایران؛ گذشته، حال و آینده»

پیش­ همایش «پیشرفت ایران؛ گذشته، حال و آینده» صبح روز دوشنبه 24 آذر 93 در تالار استاد باستانی پاریزی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

نشست پیش ­همایش « پیشرفت ایران؛ گذشته، حال و آینده» صبح روز دوشنبه 24 آذر 93 در تالار استاد باستانی پاریزی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد. در ابتدا دکتر اسماعیل حسن زاده عضو هیئت مدیره انجمن ایرانی تاریخ به استادان و پژوهشگران و دانشجویان حاضر در جلسه خیر مقدم گفتند.

   دکتر حسن زاده در ادامه تاکید کردند که مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سالهاست به دنبال ارائه راهکاری برای توسعه اسلامی است و اینکه آیا می­تواند از مبانی فکری، دینی و ایرانی، الگویی برای توسعه و پیشرفت پیدا کند یا نه؟ پیدا کردن الگوی پیشرفت از قدیم دغدغه بشر بوده است اما از زمانی که اندیشه ­های غرب وارد ایران شد (اوایل دوره قاجار) این امر بیشتر ذهن صاحبان خِرد را به خود جلب کرده است. این مرکز هم به دنبال یافتن یک خرد جمعی برای پیشرفت­های دنیایی و اخروی است. پیشرفت برای تکامل انسانی و مسائل دنیایی و پیوند این دو.

   یکی از اقداماتی که انجمن ایرانی تاریخ و دبیر علمی همایش، دکتر ولوی ایجاد کردند و دوستان دیگر ایشان را یاری دادند همکاری با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در جهت تحقق اهداف و نیات مسئولان است و این پیش ه­مایش مقدمه­ ای برای کنفرانس آتی است که در 30 و 31 اردیبهشت سال آینده برگزار می­شود. دکتر حسن زاده در ادامه مختصرا برنامه سخنرانی­ها را توضیح دادند.

    پس از آن، دکتر شهرام یوسفی فر، رئیس انجمن ایرانی تاریخ، ضمن خوشامدگویی به حضار گفتند این جلسه کار مشترکی بین انجمن ایرانی تاریخ و مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است. برگزاری این نشست­های هم اندیشی مسبوق به سابقه است. در اولین کنگره تاریخدانان ایران سال 1391 در همدان مباحثی در این زمینه و در ارتباط با این مرکز آغاز گردید. موضوعاتی مطرح شد و نتایج خوبی به بار آورد. در نتیجه این امر پیگیری شد که منجر به مشارکت وسیع­تر و عملیاتی ­تر با مرکز شد. انجمن ایرانی تاریخ بالاترین مرجع در رشته تاریخ در کشور محسوب می­شود. شمار زیادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه­های مختلف کشور در آن عضویت دارند و بسیاری از فارغ التحصیلان دوره­ های دکتری، ارشد و دیگر دانشجویان. به همین علت ترتیب به بحث­هایی که جزء مسائل ملی کشور است و از مهم ترین آنها دغدغه­ های پیشرفت و دغدغه های الگو پردازی و نظریه پردازی در این خصوص به شمار می رود یکی از ماموریت های انجمن ایرانی تاریخ است. بنابراین زمانی که این بحث در انجمن مطرح شد دکتر ولوی استقبال کردند و با دیگر دوستان مشورت کردند. گزیده مذاکرات امروز به شکل سخنرانی ارائه می شود. وی از عوامل و برگزار گنندگان نشست و همچنین دکتر داریوش رحمانیان، رئیس سابق هیئت مدیره انجمن ایرانی تاریخ تشکر کردند. وی ضمن سپاس از دکتر ولوی، دبیر علمی پیش همایش که بسیار کوشا، متعهد و دقیق کارها را پیش بردند از دکتر واعظ زاده و دکتر اکبرزاده در مرکز الگوی اسلامی ایران پیشرفت، هیئت مدیره انجمن که کار را حمایت کردند و دکتر محمدتقی امامی خوئی که همیشه مشتاق و مشوق اینگونه برنامه­ هاست قدردانی نمودند. وی ابراز امیدواری کردند که برگزاری این نشست در زایش و پیشرفت اندیشه­ هایی در این زمینه پربار باشد.